Víme první: Cizinci neumějí česky!

Neuvěřitelné odhalení se podařilo redaktorům blogu My bychom to udělali lépe. Zjistili, že turisté, kteří přijíždějí do Prahy, většinou nerozumějí češtině. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) je v šoku!

Žil byl jeden koumák, který došek k závěru, že rozvrtat na začátku turistické sezóny na dva měsíce veřejnou dopravu v centru Prahy je dobrý nápad. A aby ten koumák nebyl na světě sám a smutný, stvořil Bůh ještě jiného takového, který byl zase skálopevně přesvědčen, že každý člověk, který se vyskytuje na území ČR, umí česky. A pak si ještě Bůh řekl, že bude hezké, sejdou-li se spolu ti dva v Praze. A od té doby, když má v hlavním městě výluku nějaký prostředek MHD, ozývají se hlášení o oné nepříjemnosti pouze česky.

Chladnokrevnější čtenáři možná podotknou, že je to vlastně šumák, protože zmatený cizinec se pravdu o změněné trase nebo zrušené zastávce za nějakou dobu dozví tak jako tak. Za nějakou dobu, až ho dopravní prostředek vyhodí neznámo kde.

Tenhle rozhlas cizí jazyky neovládá - pokud zrovna nestojíte za zónou bezpečnostního pásu, protože nadávat umí hned v několika řečech.

Tenhle rozhlas cizí jazyky neovládá – pokud zrovna nestojíte za zónou bezpečnostního pásu, protože nadávat umí hned v několika řečech.

Je samozřejmě nepravděpodobné, že by podobná okolnost patřila do ranku těch, které nešťastnému turistovi dokážou zkazit dovolenou (pokud do něj na té naplánované zastávce neuhodí blesk a do hromádky popela, které po něm zbude, se nevymočí ožrala, protože to by dovolenou pokazit dokázalo).

Na druhou stranu zamotat se uprostřed neznámého města dokáže celkem otrávit. Přitom by úplně stačilo, kdyby si DPP na podobná výluková hlášení v tramvajích či v metru najal nějakého milého Angličánka, nebo, pokud Angličánek stojí moc peněz, by za to zaplatil třeba tomu šikovnému synkovi paní sekretářky, co byl loni na výměnném pobytu a umí dát dohromady pár vět v angličtině.

To temné fašounské tajemství, proč se zrovna výluková hlášení neozývají alespoň v jednom světovém jazyce, je o to temnější a tajemnější, že pokud vás ve vestibulu metra napadne šlápnout do zakázaného prostoru za bezpečnostní pás, sprdne vás za to hlásná trouba nejen anglicky, ale i německy a možná i rusky a v mandarínštině.

MYDopravní podniku hlavního města Prahy, slibuju, že si o tobě nikdo nebude myslet, že nejsi patriot, když dáš ta hlášení o výluce namluvit alespoň ještě v angličtině. A kdyby se ti za to chtěl přece jen někdo smát, tak já ho za to zbiju, fakt.