VY: Lokalizace služeb, která si ze mě prostě jenom utahuje

Autorkou dnešního textu je Káťa Kochová.

Jsem Češka jak poleno a ani ne před měsícem jsem se odstěhovala na deset měsíců do Francie. Celkem se mi tu líbí, kamarádů tu zatím moc nemám, francouzsky zatím nemluvím. Mluvím anglicky a trochu německy. A bez těch kamarádů teda trávím hodně času na notebooku, který na mě po většinu času mluví česky. V Googlu mám také nastavenou angličtinu jako druhý jazyk, kterému sice rozumím, jsem jím schopná komunikovat, ale rozhodně ne jako rodilý mluvčí.

Tady nastává první problém: Po většinu času, kdy něco hledám, bych milovala, kdyby se mi zobrazovaly výsledky první v češtině a pak v angličtině, anebo abych měla alespoň nějakou možnost to ovlivnit, např. vybrat si preferenci jazyka. To ale nefunguje. Dobře, chápu, Google takovou funkci nenabízí. Tedy, nabízí. Mohu si vybrat mezi „kterýmkoliv jazykem“ a „pouze češtinou“.

Vyhledávač ale není jedinou věcí, kterou od této firmy používám. Překladač mám teď zapnutý neustále. Když zrovna nepoužívám Spotify, nahradí ho Youtube. Každý večer prohlédnu svůj Gmail. O mapách při mém pobytu zde ani nemluvě.

Z malého městečka ve Francii. Foto: Cezary p, Wikimedia Commons

Z malého městečka ve Francii. Foto: Cezary p, Wikimedia Commons

A právě v rámci map jsem si změnila svůj domov na malé městečko ve Francii a předpokládala jsem, že se mi bude zobrazovat jako první na mapách a že mi to výrazně zjednoduší moje vyhledávání – to se nestalo. Místo toho se mým domovem dennodenně stává znovu Chrudim a zase zpět Francie a jako první se mi při načtení mapy objeví Česká republika. A to i při ručně nastaveném domově ve Francii. Vážně?!

Poslední kapkou byla změna na Youtube, který mám nastavený v češtině. V Youtube hledám především anglická a česká videa a jako každý člověk se ráda pobavím na nějaké reklamě. A víte co? To, že se mi u Vypsané fixy první přehraje opravdu špatná francouzská reklama, které navíc absolutně nerozumím, tak to mě pěkně štve! Vážně!

VYA víte, co poslouchám od včera na Spotify každou půlhodinu? Zvukové reklamy ve francouzštině! Děláte si ze mě srandu?! Prostě to spravte. Schnell.