VY: Pokrytí mobilního internetu

Autorem tohoto příspěvku je Jaroslav Svoboda.

Všichni naši tři mobilní operátoři nás denně bombardují svými nabídkami super rychlého mobilního internetu. V reklamách přirovnávají jejich připojení div ne k rychlosti světla. Ale jsou jejich služby opravdu tak úžasné? Samozřejmě, že ne.

V současné době je v České republice několik rychlostních stupňů mobilního internetu:

 • HSPA+ (21 a 42 Mbit/s)
  • dostupnost ve velkých městech, dále hůře zjistitelná, protože ji operátoři míchají s UMTS/HSDPA, O2 vůbec nezmiňuje
  • prakticky nevyužitelné kvůli FUP
 • UMTS/HSDPA  (384kbit/s až 14 Mbit/s)
  • dostupné ve větších městech
  • operátoři označují jako 3G, omezená využitelnost kvůli FUP
 • GPRS/EDGE  (236kbit/s)
  • dostupné téměř všude

Z uvedeného výčtu jde vidět nejen, jak se operátoři snaží mlžit, ale i jak špatně je naše země pokryta 3G+ signálem. Zaostáváme dokonce i za zeměmi jako je Rumunsko, Srbsko nebo Bulharsko. V roce 2010 jsme byli nazváni nejzaostalejší  3G zemí světa (ano, i některé africké státy na tom byly lépe). Operátoři se ani dnes nemohou pochlubit silným pokrytím 3G (čtvrtina až polovina území), což je technologie z počátku minulého desetiletí. Například ve Skandinávii již běží i technologie LTE, která je mnohonásobně rychlejší. (Záměrně nepíši 4G, ale o tom až někdy příště.)

My bychom to udělali lépe! Nebylo by lepší soustředit se na pokrytí místo dětinského přečůrávání se, kdo nabídne nepoužitelně rychlejší připojení na co nejmenším území? Operátoři si řekli ne, a to proto, aby si mohli na sebe naplácnout nálepku ještě více nejrychlejšího 3G internetu. O2 dokonce už s velkou pompou spustilo komerční LTE, ale pouze v Jesenici u Prahy a to ještě na úplně jiných frekvencích než je standardem, takže použitelnost této služby je kladná nula. O pokrytí a zhovadilosti jménem FUP, která vydá na samostatný článek, zatím pomlčím. Já však říkám ano! Pokrytí alespoň 3G je to, co si přejeme nejen my, ale například i všichni dopravci, kteří nabízejí Wi-Fi připojení ve svých vozech.

VY: Pokrytí mobilního internetu

Jeden obrázek vydá za tisíc slov. Foto: ©2012 Mosaik Solutions, LLC; © Europa Technologies

Inu doufejme, že 4. operátor půjde na věc jinak, chytřeji. Pokud tak učiní, dostane se mu nejen uznání, ale hlavně i konkurenční výhody. Doufám, že až přijde na trh, přetáhne stávajícím operátorům zákazníky a probudí tak spící oligopoly. Mým snad až naivním přáním je, aby se kromě nich probudil i náš neschopný regulátor ČTÚ, který současné situaci nejen přihlíží, ale především v minulosti připustil její vzniknutí svou hloupostí a krátkozrakostí.