VY: Předzápisy na vysokých školách

Autorem tohoto článku je student Západočeské univerzity Martin Chýlek.

Každý rok na vysoké škole má jasně dané schéma. Nejdříve se dva měsíce flákat, a pak se začít bát zkouškového a zjišťovat si na internetu tváře vyučujících, aby člověk v kabinetu trefil k tomu správnému. Pokud se to párkrát podaří, může se člověk podívat do krásného letního semestru, kdy se už nemusí do školy brodit v břečce, která se vyskytuje všude na ulicích.

V letním semestru mají však všichni studenti vyšších ročníků mimo zkouškového období další nepříjemnou povinnost a to je předzápis předmětů. Každý, kdo zažil, chápe, že jakékoli dopoledne by se dalo strávit lépe, než neustálým mačkáním klávesy F5 s nadějemi, že tentokrát to vyjde a já se budu moct zapsat na předměty, které jsem si více čí méně vybral.

Jako student 2. ročníku jsem již jeden předzápas zažil, tudíž jsem věděl, co mě čeká. Přihlášení do školní aplikace Portál, která mi bude pár hodin psát, že je její kapacita obsazena a mám to zkusit za pár minut. Letos jsem si zkusil vstát o hodinu dříve, abych si zabral své místo v aplikaci a pravidelně aktualizoval. Bohužel, i hodinu před startem zápisu byl server přetížen.

Ono se vlastně zase tolik neděje, předměty bych si mohl zapsat i zítra. Sedl bych k počítači a vše by bylo vyřešeno za 10 až 15 minut. Předměty bych zapsané měl, protože jako budoucí student 3. ročníku mám možnost si zapsat opravdu vše, co mi k dosažení bakalářského titulu chybí. Poté už by jen stačilo vyrazit na nástupiště 9 a ¾ a hledat Hermionu s převracečem času. Ano. Pokud si chcete udělat nějaký rozumný rozvrh, musíte být mezi prvními. Stihnout dvě nebo dokonce tři cvika se 75% kontrolovanou účastí ve stejný čas by asi zvládl málokdo.

Chápu, že nápor studentů (který byl pro dnešek omezen POUZE na budoucí studenty 3. a 4. ročníků a všechny z navazujícího magisterského) by portál nevydržel a nezapsal by si nikdo nic, nicméně mě rozčiluje, že je všechno jen o štěstí. Nedoporučuji při předzápisu být online na Facebooku, kde vaši spolužáci začnou psát, že zrovna přišli a už mají zapsáno. Jenom to zvýší vaši zlost a velmi sníží životnost náhodně vybraných kláves a věcí kolem vás.

VYMilé vysoké školy, my studenti máme také jen jedny nervy a rádi bychom si je nechali na zkouškové období. Když už se na portál nemůžeme dostat, dejte nám tam místo blbé hlášky o maximálním počtu uživatelů alespoň nějaký komiks, který nám zkrátí čekání. Nebo třeba všechna díla od Shakespeara, asi bychom to stihli.