Windows 8

Coby student Fakulty informatiky a statistiky mám takřka výsostné právo využívat ke svým studijním potřebám operační systémy a řadu dalšího SW od Microsoftu a nemusím za to zaplatit ani korunu (Haha!). Rád toho využívám a čas od času se podívám, jestli se v nabídce neobjevilo něco nového. Posledně jsem tak našel finální verzi Windows 8. Příliš dlouho jsem neváhal a dal jsem se do testování.

K mému údivu se Microsoftu podařilo vyrobit úžasný systém. Můj netbook běžel na Windows 8 mnohem rychleji než ve dnech, kdy byl úplně nový. Systém si navíc nainstaloval veškeré ovladače sám (bůhví odkud), takže jsem nemusel šaškovat s fleškou, abych si mohl do počítače nahrát alespoň ovladače síťové karty.

Naprosto jsem byl fascinován vzhledem. Metro vypadá úžasně! Je to možná tím, že jsem stejně jako ryby senzitivní na barevné a třpytivé předměty, ale byl jsem skutečně ohromen. Ve spojení s již uvedenou rychlostí jsou jednoduché barevné dlaždice a prostinké ovládací prvky přesně tím, čím by měl každý chtít svůj počítač nebo tablet ovládat.

Windows 8
Metro

Troufnu si dokonce tvrdit, že zatímco nový operační systém od Microsoftu pro mobilní telefony Windows Phone 7.5 přišel dlouho po dvanácté, Windows 8 jsou vypouštěny do světa právě včas. Nejsem Radek Hulán, přesto si myslím, že Microsoft představil systém, který dost možná předčí i dnes již kultovní Windows XP.

ALE…

Microsoft myslel možná až příliš dopředu a po několika hodinách blaženého vzdychání nad Windows 8 zjistíte, že celý systém (vyjma klasického desktopu, který se ovšem chová „pouze“ jako aplikace v Metru) až příliš počítá s tím, že ho budete obsluhovat pomocí svých hbitých prstů.

V roce 2012 je dle mého skromného názoru předčasné, aby se vyvíjel společný operační systém pro počítače i tablety. Drtivá většina notebooků zatím nedisponuje dotykovými obrazovkami (to je taky jeden z důvodů, proč zatím nemáte display tak upatlaný), a tak se může mnohým zdát, že Metro příliš fandí dotykovému ovládání.

Je tomu tak, i když se to snaží Microsoft šikovně skrývat. Sami sebe často nachytáte, jak máte chuť nechat sklouznout prst po obrazovce. Bohužel se to už tak nesnaží skrývat některé externí aplikace, které vás při provázení svým rozhraním přesvědčují, ať se dotknete prstem tady a támhle. S myší v ruce si pak připadáte jako nevítaný cizinec.

Co mi ovšem vadí krapet více, jsou velmi omezené možnosti nastavení. Je jasné, že coby uživatel tabletu bych neměl příliš velké ambice k nastavování šířky jednotlivých prvků nebo zobrazování štítků v emailové aplikaci, ovšem pokud bych chtěl pracovat v Metru a jeho aplikcích dlouhodobě a efektivně (a to já chci), tak mi větší přizpůsobivost poměrně chybí.

MYMicrosofte, všichni velmi oceňujeme, že propadák ve stylu Windows Vista se nekoná. Jen si nemyslíme, že je rozumné navrhovat operační systém od začátku do konce společně pro počítače i tablety. Je to znát a přináší to místy znatelný diskomfort pro obě strany.