Xindl X

Ondřej Ládek alias Xindl X, jak ho patrně znáte z českých rádií, byl během let 2007 a 2008 hvězdou písničkářských soutěží. Vyhrál ocenění v uznávané Autorské Portě, hlavní cenu v písničkářské kategorii na mezinárodním festivalu Zahrada, i první místo v televizemi přenášeném a Leošem Marešem moderovaném utkání známém pod názvem Česko hledá písničku. To ho motivovalo k tomu, aby na konci roku 2008 vydal své první album.

To se jmenovalo Návod na čtení manuálu a jeho ústřední píseň Anděl se stala během několika týdnů hitem. Musím uznat, že tou dobou jsem Xindla žral i já a jeho písničky jsem poslouchal téměř celý den dokola. Bavil mě jeho přístup k alkoholu, drogám, sexu i dospívání. Bavila mě jeho různorodá hudba, která přecházela od folku přes rap až po reggae. Bavilo mě, jak si hraje se slovy.

Veškeré mé nadšení vyprchalo v okamžiku, kdy v rádiích a televizích pomalu přestávali přehrávat Dysgrafika (tedy docela brzo). Hekající Olgu Lounovou v písni Láska v housce jsem udýchával jenom několik prvních dní. Od té doby přelaďuji rádio kdykoliv se mi tato satirická dvojice snaží namluvit, že nabídka určuje poptávku. Vzhledem k tomu, že poslouchám téměř výhradně Evropu 2, Fajn rádio a občas přepnu na Hitrádio, jsem musel točit knoflíkem docela často.

Xindl X

Xindl X a jeho křivé pysky. Foto: Multimotyl

A čím to? Xindl X vyměnil po Dysgrafikovi svoji doprovodnou kapelu a od té doby zní každá jeho skladba jako hudba vycházející z egyptského bazaaru. Autor začal vykrádat sám sebe a jeho repertoár se, přestože se zdálo, že potenciál byl větší, omezil na skladby o chlastu a děvkách (jinak než pejorativně to nešlo). S přihlédnutím na tento fakt se dá očekávat, že je Xindl na antidepresivech. A nezabírají.

Vrcholem všeho je Xindlův nový single Štědrý večer nastal. Zhrzený písničkář v něm zpívá o tom, že je hrdým majitelem varlat a Vánoce tráví nejraději v lihu. Posuďte sami po zhlédnutí následujícího videa. Nevydržíte-li to však až do konce (a nikdo se na vás za to nebude zlobit), přetočte alespoň na úplný konec, kde se nachází milý vtípek o product placementu.

Uznejte sami, že po roztomile naivních hoších z Nightwork v roce 2007 a pateticky dojemném Václavu Neckářovi z loňska je tohle jednoznačná degrese. Úplně upřímně se děsím toho, až budu nějaký den před Vánoci balit dárky, poslouchat u toho rádio s rozněžněle popovými vánočními hity a do toho mi začne řvát Xindl X s bandou nevinných děcek (s potrhlými rodiči, patrně) o tom, že celý Štědrý den prokalil. Nedej bože, jestli se do toho z vedlejšího pokoje ozve Tomio Okamura s vánoční zdravicí.

MYXindle, zdá se, že se z tebe vyklubal pěkný ksindl. Jak podlé od tebe bylo, vzhledem k tomu, že je na 21. prosince naprogramován konec světa, vzít si na svědomí poslední vánoční hit, který český posluchač kdy uslyší. To jsi raději měl natáhnout klíček v zádech Hance Zagorové. Styď se! Letos tě má Ježíšek na seznamu zlobivých. Pokud tedy není ožralej…