Žádáme cestující, aby urychlili výstup a nástup do soupravy metra

Pokud existuje něco, co se nedá Pražákům vyčíst, je to rychlost pohybu v MHD. Stojíte-li nešikovně na refýži, smete vás kravaťák s mobilem v ruce, napětí uvnitř tramvaje v situaci, kdy se o dvě vteřiny opozdí otevření dveří, se dá srovnat snad jen s okamžikem mezi „Českého slavíka v kategorii zpěvák roku získává“ a „Karel Gott“. Dopravní podnik proto přispěchal s vysoce efektivní cestou zklidnění situace.

Stál jsem onehdá na Pankráci a čekal na metro. Byl večer a mělo zpoždění. Nástupiště bylo plné, lidé nervózní, že jim ubíhá čas vyhrazený na přestup na Kačerově.

Přijíždí metro. Nejplnější metro, jaké jsem za roky v matičce měst viděl. Lidé na nástupišti dávno nacvičeným způsobem zaujmou místa vedle dveří metra, uvnitř probíhá dramatický boj o pozici, která umožní dostat se k eskalátoru o 40 setin vteřiny rychleji než ta cuchta nalevo.

Dveře se otevřou, ti nejšťastnější s důstojnou úlevou vykročí na plné nástupiště, ti, již podcenili přípravu, se prodírají mezi batůžkáři a nešťastníky, kteří musí až na Roztyly. Lidí je opravdu hodně, leč všichni se tradičně po pražsku snaží prodrat co nejrychleji ven.

Není to fotomontáž, není to iluze. takhle to vypadalo uvnitř celého metra.

Není to fotomontáž, není to iluze. Takhle to vypadalo uvnitř celého metra.

Lidé na nástupišti poměrně slušně, leč netrpělivě přešlapují, dokud i ta poslední žena s dítětem neopustí soupravu metra. Poté se začnou hrnout do soupravy oni v dokonalé harmonii mezi hysterickým spěchem a motivací nebýt bezohledné hovado.

A v tom se na nástupišti ozve: „Žádáme cestující, aby urychlili výstup a nástup do soupravy metra.“

Urychlit a ty lidi v metru umačkat? Neurychlit a neuposlechnout autoritu? Většina lidí se rozhodla začít panikařit, nebo se otočila a z metra odešla.

To hlášení jsem slyšel v životě čtyřikrát. Vždy v situaci, kdy celé nástupiště i celé osazenstvo metra vzorně kooperovalo ve snaze urychlit výstup a nástup do soupravy metra.

Hlášení nic nezlepšilo, lidé byli hysteričtější, metro o mnoho nepříjemnější.

MYMilý člověče, jenž pouštíš hlášení v metru. Tahle konkrétní nahrávka neslouží ke stresování vystresovaných a popohánění ženoucích se. Používej ji prosím ve chvíli, kdy skejťák trolluje dveře nebo se starší žena zakecá stojíc jednou nohou ve dveřích. Ještě jednou tě uslyším použít ho blbě, vyřídím si to s tebou osobně. Vím, kde pracuješ!