Zákaz fotografování

Abych byl upřímný, na dnešní článek mi docela nečekaně zbylo mnohem méně času, než jsem si původně maloval. Nebudu tedy chodit dlouho kolem horké kaše a chtěl bych vás tímto poprosit, abyste si místo tohoto odstavce představili nějaký klišoidní úvod o tom, jak jsou fotoaparáty všude a bla bla.

O to více nechápu, proč je na tolika místech stále zakázáno focení. Dozajista to dává smysl například v kině, divadle anebo v zoologické zahradě, kde světlo blesku ruší zvířátka, která se po jeho účincích mění v krvelačné bestie. O tom, že by focení na podobných místech nebyl takovej problém, kdyby si lidi uměli vypnout na svých foťácích blesk, jsem už psal dříve.

Podstatně menší smysl mi to dává na místech, jako jsou nákupní centra. Obzvláště mi to vadí ve chvíli, kdy mám do školy za úkol nafotit předvánoční nákupy, ale je mi jasné, že kdybych vyrazil do obchoďáku se zrcadlovkou, vrhne se na mě ochranka a dopadnu jako Radim Hasalík, když si na Smíchově fotil svůj oblíbený obchod. A nikdo nechceme dopadnout jako Radim Hasalík.

Má tento zákaz nějaký smysl? Mohl bych tak snad konkurenci vyzradit unikátní systém řazení okurek a paprik či zaznamenat, jak se pokladní Maruška dloube v nose? A Kdyby snad ano, mohlo by někomu vadit, kdybych fotil jen vně obchodních buněk, v pasážích a na ochozech? Zřejmě ano, mohl bych být agentem Palladia, který šmíruje, jakou mají po okolí vánoční výzdobu.

Zákaz fotografování

Zakažte raději takovéto focení.

Nakonec svůj úkol do školy odbudu někde na vánočních trzích, kde budu fotit turisty, jak se opíjejí nekvalitním svařákem a zajídají jej langoši a trdelníky. Ale nebude to mít takovej odpich jako rodinka z Příbrami, která se vydala nakoupit dárky do Prahy. Fakt ne. Já jen bohužel nemám koule na to, abych mohl porušovat pravidla a pak se dohadovat s ochrankou…

Jednou jsem se tedy odvážil a pravidla porušil. Bylo to v ostravském muzeu miniatur (nejezděte tam, vezměte děti raději do Vítkovic). Tam se totiž i v dnešní době za fotografování připlácí. A tak jsem fotil na mobil, tajně. Jsem to ale rebel! Ale ta ušetřená dvacka mě hřeje na srdci dodnes.

MYTak vás všechny prosím, pojďme se na podobný zákazy a příplatky vybodnout. Uděláme si na oslavu společnou fotku a nebudeme se navzájem už otravovat.