Zmrzlinové poháry v chrudimské Kavárně u čerta

Mám rád kavárny. Ještě radši mám dobré kavárny. Opravdu rád mám kavárny, které mají duši. Nezajímají mě kavárny, které nemají styl. A vskutku nejvíc mě štvou kavárny, které mají neodolatelný styl, jenž je zabit nějakou maličkostí. Třeba zmrzlinovými poháry.

Na úvod bych si dovolil napsat tři upozornění, která budou velmi pravděpodobně delší než celý zbytek textu. Tak tedy:

  1. Někteří z vás možná tuší, že jsem trošku grammar nazi. A tak by se mohlo zdát, že titulek je pěkná prasárna. Nicméně zmíněný objekt má na svém průčelí nápis „Kavárna u čerta“ a tak nelze než přimhouřit oko nad ignorováním gramatických pravidel našeho krásného jazyka a smířit se s tím, že se jedná o kavárnu, která se jmenuje „Kavárna u čerta“.
  2. Tento hate není kosmopolitní, ale roztomile lokální. Věřím, že mí čtenáři od Prahy po Humpolec (ano, tam končí svět a začíná Morava) si takový podnik ve svém okolí najdou.
  3. Přišly mi 3 (slovy: tři!) smsky, jestli bych udělal lépe včerejší koncert Coldplay. Potěšilo mě to. A ještě více mě potěšilo, že bych ho lépe neudělal. Byl boží.

V Chrudimi byla otevřena moc hezká kavárna na dobrém místě. Má duši a dva měsíce po otevření je o všedním dnu plná lidí, což je v našem místě rarita a o něčem to svědčí. Mají tam širokou kavárenskou nabídku doplněnou točenou Plzní a decentní porcí teplé kuchyně. Co více si přát?

Zmrzlinové poháry v chrudimské Kavárně u čerta

No dobře, ta duše je lehce přeplácaná. Ale na pohárech to nic nemění! Foto: © Návštěvník.cz

Zmrzlinové poháry! A pokud možno dobré. Ty v Kavárně u čerta zkrátka dobré nejsou. „Klasický“ pohár za 60 korun sestává z vanilkové, jahodové a čokoládové zmrzliny a šlehačky. To snad nepotřebuje další komentář. Zmrzlina v mističce se šlehačkou není pohár! Dětský zmrzlinový pohár má obsahovat zmrzlinu, ovoce, lentilky, oplatek, šlehačku a překvapení.

Dva kopečky průměrné zmrzliny (kde jsou kousky ovoce nebo nějaká chuť?), broskve z plechovky (ale fuj!), tři lentilky, malinká oplatka, šlehačka ze spreje a lízátko na talířku, to jsou osmdesátky. S přimhouřením oka devadesátky. Přitom by stačilo tak málo: lepší zmrzlina, pětkrát tolik lentilek, pravá šlehačka a trocha čerstvého ovoce (vždyť je pořád skoro léto!).

MYJá zkrátka žiji v jedenadvacátém století a jsem ochoten zaplatit za pohár dvakrát tolik, pokud toho nebudu litovat. Kavárno u čerta, až se vrátím, chci svůj vysněný zmrzlinový pohár!